بهترین نرم ‌افزارهای حسابداری در سال 1401 را بشناسیم!

حسابداری نحوه ثبت، سازماندهی و درک اطلاعات مالی برای کسب‌وکار است. شما می‌توانید حسابداری را به‌عنوان یک دستگاه بزرگ در نظر بگیرید که اطلاعات مالی خام را در آن قرار می‌دهید  و  سپس این دستگاه یک خروجی به شکل یک پک مرتب و منظم در مورد وضعیت مالی کسب‌وکارتان به شما تحویل می‌دهد.

حسابداری روشی است که شما تصویر واضحی از وضعیت مالی خود به دست می‌آورید. این علم به شما می‌گوید که آیا سود می‌کنید یا ضرر، جریان نقدی شما چقدر است، ارزش فعلی دارایی‌ها و بدهی‌های شرکتتان چقدر است و کدام بخش از کسب‌وکار شما واقعاً درآمدزایی می‌کند.

به‌طورکلی، حسابداری عبارت است از ثبت تراکنش‌های مالی همراه با ذخیره، مرتب‌سازی، بازیابی، خلاصه‌سازی و ارائه نتایج در گزارش‌ها و تحلیل‌های مختلف.

در ادامه به بهترین نرم افزارهای حسابداری برای مشاغل که در اینجا فهرست شده است، نگاهی می‌اندازیم.

https://mohasebpardaz.com/wp-content/uploads/2022/11/mph1-300x180.jpg

نرم ‌افزار حسابداری چیست؟

نرم‌افزار حسابداری، نرم‌افزاری است که تراکنش‌های مالی یک کسب‌وکار را ثبت و گزارش می‌کند. ماژول‌های اصلی نرم‌افزار حسابداری شامل حساب‌های پرداختنی و دریافتنی، صورت‌حساب است. ماژول‌های غیراصلی یک نرم‌افزار حسابداری، ممکن است شامل جمع‌آوری بدهی، هزینه‌ها، جدول زمانی، تطبیق خرید، حقوق و دستمزد و گزارش برای همه این موارد باشد. نرم‌افزار حسابداری یا مبتنی بر ابر یا دسکتاپ است.

هنگامی که یک کسب‌وکار را راه‌اندازی می‌کنید، نرم‌افزار حسابداری یکی از اولین برنامه‌های کاربردی تجاری است که باید آن را بخرید. بهترین نرم ‌افزارهای حسابداری به شما کمک می‌کند تا فاکتور ایجاد کنید، پرداخت‌های دریافتی و خروجی را ثبت کنید، مطالبات سررسید گذشته را شناسایی و پیگیری کنید و گزارش‌هایی را دریافت کنید که به شما در تجزیه‌وتحلیل مسائل مالی و سایر جنبه‌های کسب‌وکارتان کمک زیادی می‌کند.

ویژگی‌های یک نرم افزار حسابداری چیست؟

ما برای سهولت  کار شما در یافتن بهترین نرم افزارهای حسابداری، بسیاری  از برنامه‌های کاربردی زیادی را بررسی کردیم. فیلتر ما برای انتخاب بهترین نرم ‌افزارهای حسابداری، مقرون‌به‌صرفه بودن، استفاده آسان با ویژگی‌های مانند صرفه‌جویی در زمان است، بهترین نرم افزارهای  حسابداری علاوه بر ارزان بودن و سریع بودن دارای ویژگی‌های خاص دیگری هم  هستند که آنها را از بقیه نرم‌افزارهای مالی متمایز می‌کند.

برخی از ویژگی‌های بهترین نرم افزارهای حسابداری عبارت‌اند از:

 • پشتیبانی فعال (پشتیبانی چت آنلاین، تلفنی، تیکت، ایمیل)
 • امکانات عالی (امکانات خوب با رعایت اصول حسابداری)
 • قیمت مناسب (قیمت معقول نسبت به بقیه نرم‌افزارها)
 • کاربری آسان (کاربری آسان برای افراد مبتدی در حسابداری)
 • داشتن نسخه‌های گوناگون (دارابودن نسخه‌های مختلف برای اپلیکیشن موبایلی، وب و ابری)

https://mohasebpardaz.com/wp-content/uploads/2022/11/mph2-300x180.jpg

انواع نرم افزار حسابداری بر اساس کاربرد:

نرم‌افزارهای حسابداری به دودسته نرم‌افزار شرکتی و فروشگاهی طبقه‌بندی می‌شوند که باتوجه‌به نوع شغل می‌توانید تغییراتی را در آن به وجود بیاورید. برای مثال اگر شما صاحب یک مغازه نقره فروشی هستید و نیاز به یک نرم‌افزار دارید، در این حالت نرم‌افزار مثقال می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

انتخاب اشتباه نرم‌افزار حسابداری می‌تواند منجر به عملکرد مناسب برای کار شما نشود و یا در صورت  سفارشی‌سازی برای نرم‌افزارتان، ملزم به پرداخت هزینه بیشتری می‌شوید.

بهترین نرم افزارهای حسابداری:

به‌طورکلی در جهان و ایران نرم‌افزارهای حسابداری زیادی وجود دارند که شاید انتخاب بین آنها کمی مشکل باشد؛ ما در ادامه سعی کرده‌ایم تا 10 نرم‌افزار حسابداری برتر در ایران را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

 1. نرم افزار حسابداری هلو

اولین نرم‌افزار در لیست بهترین نرم افزارهای حسابداری متعلق به نرم‌افزار مالی هلو است. هلو یکی از بهترین نرم‌افزارها برای کسانی است که در ابتدای راه حسابداری هستند و دانش تخصصی زیادی در این زمینه ندارند. محیط کاربری  آسان آن توانسته این نرم‌افزار را در لیست بهترین نرم‌ افزارهای حسابداری قرار دهد.

نرم‌افزار حسابداری هلو شامل امکاناتی مانند امکان ارائه گزارش از سود و زیان، تعریف چک‌های پرداختی و دریافتی، تعریف کردن محصولات شرکت در چندین سطح مختلف، صادر نمودن فاکتورهای خریدوفروش و مرجوعی، انبارداری، خریدوفروش محصول، کنترل چک و … است که برای فروشگاه‌ها، سازمان‌ها و تولیدی‌ها بسیار مناسب است. نرم‌افزار مالی هلو دارای نسخه‌های تک‌کاربره و چندکاربره است و همین ویژگی آن را به پرفروش‌ترین نرم‌افزار حسابداری در ایران تبدیل کرده است.

 1. نرم افزار حسابداری سپیدار

نرم‌افزار حسابداری سپیدار مناسب فعالیت‌هایی مانند بازرگانی، خدماتی، پیمانکاری و تولیدی است. سپیدار یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری است که دارای ویژگی‌هایی از جمله حسابداری، خریدوفروش، سفارش گیری، دریافت و پرداخت، انبارداری، حقوق و دستمزد، امکان دسته‌بندی دارایی، محاسبه مالیات، امکان ارائه گزارش از مانده و گردش حساب‌های بانکی و امکان تعیین قیمت بر روی  محصولات انبار است.

شاید مهم‌ترین دلیل تمایز نرم‌افزار حسابداری سپیدار را بتوان فراگیری و همسوسازی با نرم‌افزارهایی مانند CRM و ERP دانست.

 1. نرم افزار حسابداری محک

نرم‌افزار حسابداری محک رتبه سوم لیست بهترین نرم افزارهای حسابداری را از آن خودکرده است که دارای سه نسخه فروشگاهی، تولیدی و شرکتی طبقه‌بندی می‌شود. سه نسخه کاربردی محک، قیمت آن را برای کاربران باتوجه‌به نیازشان بسیار مقرون‌به‌صرفه کرده است.

نرم‌افزار مالی محک مجهز به زیرسیستم‌هایی مانند بازرگانی، انبارداری، تولید، حقوق و دستمزد، پروژه و دارایی است. از ویژگی‌های دیگ نرم‌افزار محک می‌توان به قابلیت ثبت و کنترل خریدوفروش، مدیریت عملیات گردش چک و بانک، ارائه راهکارهای تخصصی، استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی‌ها و یکپارچه بودن نظارت بر روی اسناد و مدارک مالی دانست.

 1. https://mohasebpardaz.com/wp-content/uploads/2022/11/mph3-300x180.jpg
 2. نرم افزار حسابداری آرین سیستم

یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری، آرین سیستم است که امکان صدور انواع مختلف اسناد مالی و حسابداری، حساب‌های مالی، پرداخت و دریافت، مدیریت دارایی‌ها و همچنین برنامه‌ریزی جهت کنترل مالی قراردادها دارد.

ازآنجایی‌که ساماندهی حجم زیادی از داده‌ها برای گزارش‌های آماری کمی سخت و زمان بر است؛ نرم‌افزار حسابداری آرین سیستم می‌تواند گزینه خوبی برای این کار باشد.

برخی دیگر از ویژگی‌های نرم‌افزار حسابداری آرین سیستم شامل پشتیبانی از تمامی نسخه‌های نرم‌افزاری، گزارش‌گیری به زبان لاتین و فارسی،  دسترسی به صفحات وب از طریق تبلت و موبایل و همین‌طور مجهز بودن به کارتابل آفلاین نیز است.

 1. نرم افزار حسابداری هوفر

شماره بعدی در لیست بهترین نرم افزارهای حسابداری به نرم‌افزار هوفر می‌رسد که دارای دو نسخه آنلاین و نصبی است. به دلیل همین ویژگی شما می‌توانید نرم‌افزار هوفر را در هرجایی استفاده کنید.

شاید بتوان با قاطعیت گفت که نرم‌افزار مالی هوفر، یکپارچه‌ترین نرم‌افزار حسابداری است زیرا قابلیت اتصال به CRM، سرویس‌های پیامکی و ایمیل، فروشگاه اینترنتی و … دارد. هوفر را می‌توان یک نرم‌افزار مالی خوب دانست که  برای حسابداری در فضای دیجیتال و زیرساخت‌های آن بسیار مناسب است.

هوفر دارای سه نسخه است که باتوجه‌به کسب‌وکارتان می‌توانید از آن کمک بگیرید.

 • Hoofer Business
 • Hoofer Economy
 • Hoofer Free

مزیت این نرم‌افزار حسابداری این است که می‌توانید نسخه‌های پایین‌تر  آن را به‌راحتی به نسخه‌های بالاتر ارتقا دهید.

 1. نرم افزار حسابداری پارسیان

نرم‌افزار حسابداری پارسیان یک نرم‌افزار فروشگاهی و شرکتی است که در 4 نسخه ساده، ویژه، پیشرفته و جامع ارائه می‌شود. نرم‌افزار پارسیان  مجهز به سیستم‌های حسابداری، انبارداری، خریدوفروش، حقوق و دستمزد و همچنین پخش‌های مویرگی است.

پارسیان که جز یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری است برای استفاده در رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها، آتلیه‌های فیلم‌برداری، مصالح ساختمانی و همچنین خیریه‌ها بسیار مناسب است.

 1. https://mohasebpardaz.com/wp-content/uploads/2022/11/mph4-300x180.jpg
 2. نرم افزار حسابداری تدبیر

یکی از قدیمی‌ترین و بهترین نرم‌ افزارهای حسابداری، نرم‌افزار مالی تدبیر است که در سال 1377 در ایران تولید  و ارائه شد. این نرم‌افزار به علت کاربری آسانی که داشت موردتوجه شرکت‌های بزرگی مانند گلدیران و سام سرویس قرار گرفت. محبوبیت تدبیر را آن‌قدر در ایران زیاد شد که بسیاری از شرکت‌ها نام خود را با تلفیقی از این نرم‌افزار حسابداری انتخاب کرده‌اند.

 1. نرم ‌افزار حسابداری پارمیس

نمره بعدی در لیست بهترین نرم افزارهای حسابداری به نرم‌افزار پارمیس می‌رسد که شهرتش را مدیون نسخه موبایلی‌اش است که به علت رایگان بودنش به یکی از بهترین اپلیکیشن‌های مالی در ایران تبدیل شده است.

نسخه موبایلی نرم‌افزار پارمیس آن را  برای افرادی که آشنایی کمتری با حسابداری دارند بسیار مطلوب کرده است

 1. https://mohasebpardaz.com/wp-content/uploads/2022/11/mph5-300x180.jpg
 2. نرم‌ افزار حسابداری پیوست

نرم افزار حسابداری پیوست مناسب سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ است که حجم کاری بالایی دارند. این نرم‌افزار امکان نصب زیرسیستم‌هایی مانند حسابداری، اموال، انبار و کالا، خزانه‌داری، قراردادها، ارزی، هلدینگ، بازرگانی، ساخت و تولید، بودجه و اعتبارات  را دارد.

مهم‌ترین دلیل تمایز نرم‌افزار پیوست را در میان بهترین نرم افزارهای حسابداری می‌توان ارتباط کامل آن با دیگر نرم‌افزارهای سازمانی دانست. همچنین این نرم‌افزار مورد تأیید سازمان امور مالیاتی است که رابط کاربری آن امکان دسترسی حسابداران را به قسمت‌های گوناگون این برنامه می‌دهد.

 1. 10. نرم افزار حسابداری قیاس

آخرین مورد از لیست بهترین نرم افزارهای حسابداری در ایران به نرم افزار حسابداری قیاس می رسد که یک نرم افزار مالی شرکتی و فروشگاهی است و در سال 1394 توانست خود را به بهترین نرم افزار حسابداری از نظر زیبایی و ظاهر تبدیل کند.

نرم‌افزار حسابداری قیاس برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط بسیار مناسب است و در نسخه‌های مالی، بازرگانی، تولیدی، خدماتی و جامع ارائه می‌گردد.

https://mohasebpardaz.com/wp-content/uploads/2022/11/mph6-300x180.jpg

مزایای خرید بهترین نرم افزارهای حسابداری:

شاید بتوان مهم‌ترین مزیت خرید و استفاده از بهترین نرم افزارهای حسابداری را جمع‌آوری اطلاعات و ارائه گزارش در مورد سودآوری مالی به‌صورت دقیق دانست.

نرم‌افزار حسابداری مزایای زیادی را برای صاحبان مشاغل کوچک ارائه می‌دهد.

یک برنامه نرم‌افزاری که  می‌تواند حساب‌کتاب‌های شما را ساده کند و شما را قادر به  اداره کسب‌وکارتان بازگرداند. در ادامه به پنج مزایای خرید بهترین نرم افزارهای حسابداری می‌پردازیم:

 1. 1. کارایی را بهبود می‌بخشد

اگر  بخواهید کسب‌وکار خود را به بهترین نحو ممکن اداره کنید، بسیاری از نرم‌افزارهای حسابداری به شما این امکان را می‌دهند که حسابداری خود را در چند مرحله ساده تکمیل کنید. شما به‌سادگی تراکنش‌های کسب‌وکار خود را وارد می‌کنید و نرم‌افزار مجموع را محاسبه می‌کند.

 1. 2. حسابداری شما را خودکار می‌کند

اتوماسیون وظایف حسابداری را ساده می‌کند. بسته به نرم‌افزار حسابداری که انتخاب می‌کنید، این برنامه‌ها می‌تواند مجموع‌ها را اضافه کند، صورت‌حساب‌ها را جمع‌آوری کند و فاکتور تولید کند.

مسلماً حسابداری خودکار دقیق‌تر از ارقام محاسبه شده با روش‌های قدیمی و سنتی است. وقتی نرم‌افزار مجموع درآمد و هزینه را برای شما محاسبه می‌کند، فضای کمتری برای خطا دارید. این بدان معنی است که شما تصویر واضح‌تری از نتیجه کسب‌وکار خود خواهید داشت.

 1. 3. تشکیل پرونده مالیاتی را ساده می‌کند

سوابق بهم ریخته ممکن است هنگام ثبت مالیات برای شما هزینه داشته باشد. اطلاعات نادرست در مورد درآمد، می‌تواند شامل  جریمه و مسائل حقوقی برای شما شود. پس استفاده از نرم‌افزار بهترین گزینه برای تشکیل پرونده مالیاتی برای حسابداری شما باشد.

 1. در طول ممیزی از شما محافظت می‌کند

در مورد حسابرسی، باید سوابق حسابداری دقیق و کامل داشته باشید. حسابرسان، حساب‌های شما را برای اطلاعات صحیح بررسی می‌کنند و اگر حسابرس ناهماهنگی پیدا کند، ممکن است شامل جریمه شوید.

انجام‌دادن حساب‌کتاب‌های  خود با روش‌های قدیمی، اغلب منجر به خطاهای بیشتری نسبت به استفاده از نرم‌افزار حسابداری می‌شود. خطاها شانس شما را برای ممیزی افزایش می‌دهد. نرم‌افزار حسابداری می‌تواند از علامت‌های قرمز حسابرسی IRS جلوگیری کند تا بتوانید به‌کلی از ممیزی اجتناب کنید.

 1. 5. تاریخچه‌ای از کسب‌وکارتان را در اختیارتان قرار می‌دهد

نرم‌افزار حسابداری رسیدن به اهداف واقعی و قابل دستیابی را آسان می‌کند. شما می‌توانید از تاریخچه مالی خود برای پیگیری پیشرفت و برنامه‌ریزی قبلی استفاده کنید. با یک تصویر واضح از الگوهای درآمد و هزینه‌های گذشته خود، می‌توانید نقاط عطف کسب‌وکار را تعیین کنید؛  این نقاط عطف به شما کمک می‌کند تا به اهداف برسید.

نتیجه‌گیری:

نرم‌افزار حسابداری دسته‌ای از برنامه‌های کامپیوتری است که شما را قادر می‌سازد تراکنش‌های مالی کسب‌وکار خود را مدیریت کنید. برخی از این برنامه‌ها برای حسابداری ساده طراحی شده‌اند و برخی برای مدیریت مالی مشاغل بزرگ. استفاده از بهترین نرم ‌افزارهای حسابداری به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا از منابع موجود در بخش حسابداری خود به نحو احسن استفاده کنند و می‌تواند اشتباهات پرهزینه حسابداری را کاهش دهند.

سؤالات متداول:

 1. ساده‌ترین نرم‌افزار حسابداری چیست؟

ساده‌ترین نرم‌افزار حسابداری هلو است که استفاده از آن آسان است و برای کسانی که به یک نرم‌افزار حسابداری مقرون‌به‌صرفه نیاز دارند عالی است.

 1. آیا برای کسب‌وکار کوچک خود به نرم‌افزار حسابداری نیاز داریم؟

اگر می‌خواهید در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی کنید، بله. نرم‌افزار حسابداری می‌تواند بسیاری از کارهای خسته‌کننده مرتبط با حسابداری، مانند صورت‌حساب، پیگیری پرداخت‌ها و تهیه گزارش‌ها را خودکار کند.

 1. نرم‌افزار حسابداری چیست؟

نرم‌افزار حسابداری به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا بفهمند که حساب‌های  کسب‌وکارشان از کجا آمده و کجا می‌رود. همچنین تضمین می‌کند که داده‌های مالی دقیق و به‌روز هستند که برای مالیات بسیار مهم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا